Historie čokolády

Kakaové boby přivezl do Evropy Hernando Cortez začátkem 16. století, jako tradiční nápoj Aztéků a Mayů, kteří ho znali už od nepaměti. Byl pro ně pramenem duchovní moudrosti, energie i potence. V Evropě si nápoj v původní podobě, tedy bez cukru a zato s chilli a vanilkou, u španělských dvorních dam příliš velké obliby nezískal. Na svou cestu ke slávě musela čokoláda ještě několik století čekat. Až do doby, kdy tajemství čokolády inspirovalo nejen kuchaře, ale i vynálezce.

Teprve po vynálezu lisu (Holandsko1828), který oddělil od kakaa kakaové máslo a po využití dalších švýcarských technologií, zejména konšovacího stroje, který čokoládu zjemnil, vznikl dodnes opěvovaný božský nektar. Samozřejmě se všemi tajemnými vlastnostmi, pro které jej pili králové i vojevůdci, ale také francouzské dvorní dámy, které očekávaly zaručený, touhu povzbuzující účinek. Proto ho podávaly i svým milencům. Kde by byl Casanova, kdyby neznal tajemství čokolády! Její vzácnost byla dána i cenou. V 17.století se za kilogram kakaových bobů dávalo tři čtvrtě kila zlata. Od těch dob čokoláda pronikla do všech vrstev společnosti a dnes ji znají a mlsají lidé na celém světě.

https://www.chocolates.cz/images/w260/12-1da4427c5f017a9d4a50f8dacd3a2943.jpg

Od kakaa k čokoládě

Čokoláda je výsledkem sofistikovaného procesu zpracování kakaových bobů typického stromu deštného pralesa – kakaovníku (Theobroma cacao).

Kakaové boby jsou sklízeny 2x do roka. Po vyjmutí z pevné slupky jsou ponechány přibližně 5-7 dní v palmových listech k důkladné fermentaci. Díky tomu získávají boby jemné aroma. Následuje rozprostření bobů na ostrém slunci, kde se po dobu 6ti dnů suší. Jakmile jsou boby dostatečně vyschlé, podrobí se několika zkouškám kvality a mohou být uskladněny a připraveny k dalšímu zpracování.

https://www.chocolates.cz/images/w260/13-2012_cameroon-50.jpg

Proměna sušených kakaových bobů na čokoládu je komplexní proces, při kterém hrají teploty, ingredience a čas významnou roli.
Po opětovném sušení a odstranění slupky jsou boby lehce praženy pro získání silného aroma. Nyní přichází na řadu speciální drtičky, které dokáží kakaové boby proměnit v polotekutou hmotu, která je již jednou z několika složek čokolády. Z této hmoty se dále získává kakaové máslo a kakaový prášek.

Pro různé druhy čokolád jsou používány různé přísady:

Hořká čokoláda
Kakaová hmota + kakaové máslo + cukr

Mléčná čokoláda
Kakaová hmota + kakaové máslo + cukr + sušené mléko

Bílá čokoláda
Kakaové máslo + cukr + sušené mléko

Do všech druhů může být přidána esence vanilky, která dodává čokoládě lehkost a jemnou  vůni.

 

Prospěšnost čokolády

Tajemství čokolády stále láká a přitahuje i soudobé vědce, kteří postavili její vlastnosti na vědecký základ. Stimulační efekt čokolády zajišťuje přítomnost theobrominu nebo fenyletylaminu. Čokoláda má také, ve své přirozené podobě, například více polyfenolů, které snižují riziko infarktu než doporučená denní dávka ovoce a zeleniny.

S překvapivým tvrzením, přišla  univerzita z Velké Británie. Čokoláda zklidní krk lépe než sirup proti kašli. Vědci při něm testovali i novou  tabletku obsahující kakao a zjistili, že se po ní pacientům ulevilo během dvou dnů. Čokoládová medicína navíc zastavila nejen kašel, ale také zabránila nachlazení a vážnější chorobě. Přišli na to, že theobromin, alkaloid kakaovníku vyskytující se v čokoládě potlačje nutkání zakašlat více než kodein, užívaný v různých sirupech proti kašli. Nejlepší je proto cucat kousek čokolády.

https://www.chocolates.cz/images/w260/14-dsc_1949-kopie.jpg

 

Krom toho obsahuje celou řadu pro tělo potřebných látek, ale zejména stimuluje mozek k produkci „šťastných hormonů“ betaendorfinů. Proto tedy ten slastný pocit a stálá touha. 

Čokoládou se můžete také nechat obalovat a zcela určitě omládnete. O tom byly přesvědčeny dvorní dámy na dvoře Ludvíka XIV., zejména slavná madame Pompadour. Do Haute Couture se móda kosmetických čokoládových zábalů dnes vrací.

TOP